03 Oca

Oto Aksesuar Ürünleri E-Ticaret Sitesi Kurmak

E-ticaret sektörünün önemli bir kalemlerinden biri de oto aksesuar ürünleridir. On binlerce ürünün bulunduğu oto aksesuar sektörü ürün artan ürün çeşitliliği ile giderek büyüyen bir hacme sahip durumda. Bu nedenle otomobillere ilgisi olan e-ticaret girişimcileri için Oto Aksesuar Ürünleri e-ticaret sitesi kurmak giderek büyüyen bir e-ticaret sitesine sahip olmak anlamına gelir.

Sektörde pazar hacmi tam olarak tespit edilemiyor. Çünkü ürünlerin bir kısmı usta marifeti ile kullanılabildiği için yedek parça olarak kabul ediliyor. Mesela far, korna, güvenlik sistemleri gibi ürünler aksesuar pazarının içinde sayıldığı gibi, bu ürünleri kullanabilmek için bir uzmana ihtiyaç duyulduğundan yedek parça olarak da kabul edilebilmektedir.

Hangi parçanın nereye kabul edildiği, pazara ait net rakamların bilinememesine karşın bildiğimiz, kolayca ulaşabildiğimiz bir bilgi var. Türkiye’de 10 milyonun üzerinde binek otomobil var. Bu otomobillerin onlarca markası ve kendi içinde onlarca modeli var. Herhangi bir markaya ait bir aksesuar ürününün başka bir markaya; hatta kendi içindeki başka modellere bile uymadığını, her markanın, her modelin ayrı ayrı ürünleri olduğu göz önüne alın. Bu bilgiler ışığında pazarın büyüklüğünü düşünün.

Sektörde e-ticaret sitelerine tedarik hizmeti sağlayan ve tedarik operasyonu esnasında problem yaşamayacağınız Tuningport, Modacar, Demircioğlu oto gibi firmaların var olduğu oto aksesuar sektöründe e-ticaret sitelerine  %20-30 arası kazanç sağlıyor.

Bazı insanlarının otomobilinin ihtiyaçları bir tutku halindedir. Öyle ki otomobilini süslemek, görünüşünde kendi zevklerine göre değişiklikler ve eklemeler yapmak bütün ihtiyaçların önüne geçen bir tutku halini almış gibidir. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nin yaptığı araştırmaya göre ülkemizde araç değiştirme sıklığı dört yıl olarak tesbit edilmiş. Potansiyel müşterilerin sayısı, değişkenliği yanı sıra oto aksesuar sektöründe ürün kategorilerinin de ayrıca bağımlıları var denilebilir. Mesela bir otomobildeki ses sistemi, kornası, farları, jant kapakları, koruyucu çadırı gibi ürünler otomobil için vazgeçilmez olabilmektedir.

İnternette Oto Aksesuar ürünleri satmak ve bir e-ticaret sitesi açmak istiyorsanız e-ticaret paketlerimizden konsept e-ticaret paketi sizin için en doğru seçim olacaktır.

Paylaş

Yorum Yazın