24 Eki

Güvenilir E-ticaret Sitesi Kurmak

Bir e-ticaret sitesi sahibiyseniz ya da e-ticaret sitesi açmayı planlıyorsanız, ilk önce oturup ilk kez bir e-ticaret sitesinden alışveriş yaptığınız günü düşünün. Aklınıza takılan sorular, merak ettikleriniz, işlemi tamamlamak için duyduğunuz cesaret ya da cesaretsizlik… Bunların hepsi sizin e-ticaret sitenizin müşterilerinin de yaşayacağı şeylerdir. Sitenizi ilk ziyaret ettiklerinde, üye ol butonuna bastıklarında, ödeme sayfasına geldiklerine neler düşüneceklerini ve nelere dikkat edeceklerini, bir e-ticaret müşterisi olarak en iyi siz biliyorsunuz.

Şimdi İlk kez internetten alışveriş yaptığınız zamana gidelim. Siparişi verdiniz ve ödeme sayfasındasınız. Kart ve kişisel bilgilerinizi istedi sizden. Çekiniyorsunuz ve en doğal hakkınız bu. Ürünü beğendiniz ve satın almak için can atıyorsunuz ve size güven verecek bir şey arıyorsunuz. Öncelikle adres çubuğuna bakın. “Üye Ol” ve “Ödeme” sayfalarında site adresi https:// ile başlıyorsa korkularınızdan biraz kurtulabilirsiniz çünkü kredi kartı bilgileriniz bankaya giderken yolda korsanlara takılmayacaktır. Şimdi sıra geldi satıcıya duyulan güven konusuna. O siteden ilk kez alışveriş yapıyorsunuz ya ödemenizi aldıktan sonra ürünü göndermezse ya da gönderdiği ürün resimde gösterdiği anlattığı üründen farklıysa, gözünüz hemen bununla ilgili bir detay arar. Sitenin bir yerlerinde “Garanti ve İade Koşulları” adı altında bir taahüt varsa korkularınızın bu kısmından da kurtulabilirsiniz. Satın almaya karar verdiniz ama bu kez de bir sürü bilgi istiyor. TC Kimlik numaranız, ev adresiniz cep telefonunuz, ev telefonunuz gibi herkesle paylaşmak istemeyeceğiniz alanları doldurmak zorundasınız. Ya bu bilgiler başka platformlarda başkalarıyla paylaşılırsa diye endişe ediyorsunuz. Siteye göz atın: “Gizlilik ve Güvenlik Sözleşmesi” adı altında bir taahhüt varsa korkularınızdan kurtulup alışverişinize güvenle devam edebilirsiniz.

Eğer bir e-ticaret sistemi işletmecisiyseniz ya da bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız. Müşteri adaylarınızın da bunları yaşayacağını unutmayın ve e-ticaret siteniz mutlaka bir SSL sertifikası alın. Ve iyi bir avukat yardımıyla ya da başka sitelerin sözleşmelerini örnek alarak, taahhütname ve sözleşmelerinizi özenle hazırlayın. Çok nadiren olmasına rağmen müşterinizle bir sorun yaşadığınızda, bu sözleşmenin elinizdeki tek tutanak olduğunu unutmadan her iki tarafın da haklarını koruyan sözleşmeler oluşturmaya dikkat edin.

Yeni bir e-ticaret sitesi için güven problemi aşamasını geçmenin en gerekli kurallarından biri de, mesai saatleri içerisinde mutlaka cevap verilen bir telefon numarası olması hatta biraz daha ileriye gidecek olursak yine mesai saatlerinde sürekli çevrimiçi tutulacak bir Canlı destekdir.

Bunlara dikkat edildiğinde e-ticaret siteniz bilinçli e-ticaret müşterisi için, tereddüt edilmeden alışveriş edilebilecek bir platformdur.

Paylaş