03 Oca

Giyim Ürünleri E-Ticaret Sitesi Kurmak

E-ticaret sektörünün en önemli ürünlerinden biri de giyimdir. Son zamanlarda moda sitelerin artışı, kurumsal ve büyük sermayeli giyim e-ticaret sitelerinin bu alana yatırım yapması e-ticaret alanında özellikle bayan giyim ürünlerine ivme kazandırmıştır.

Giyim ürünleri e-ticaret sitesi açmak istediğinizde ayakkabıda olduğu gibi tedarik sorunu ile karşılaşacaksınız. Fakat bu sektördeki imalat ve mağazaların çoğu e-ticaret kanalına da girdiği için yüksek maliyetle de olsa e-ticaret sitenize tedarikçi bulma imkânınız vardır. Giyim sektöründeki tedarikçiler ayakkabıda olduğu e-ticaret kanalına kapalı değildir. Tesettür giyim ürünlerinde Fulyan, Kiraz Giyim ve tesetturbayi bu sektörün bilinen tedarikçileridir.

Giyim e-ticaret sitesi kurmak istediğinizde sadece tesettür, sadece normal dış giyim veya her ikisinin de bir arada olduğu bir konsept oluşturabilirsiniz. Kazanç oranlarının %20-30 arasında giyim ürünlerinde karşılaşacağınız en büyük sorun değişim ve iade konusudur. Platform siteleri sayesinde bu ürün gruplarının müşterileri öyle bir hale geldi ki sadece bir kez giyip elbiseyi üzerinde görebilmek için sipariş veren müşteri gruplarına şahit olmaktayız. E-ticaret sitesi sahibi müşterisine karşı yaptığı en ufak bir hatada müşterinin e-ticaret sitesini cezalandırabilecek bir sürü kanalları varken sizin bu tip müşteri gruplarına karşı yapacak bir şeyiniz yoktur.

Giyim veya moda tarzı e-ticaret sitesinin gerek tedarik maliyetlerinin yüksekliği, gerekse yukarıda bahsettiğim operasyon maliyetlerine rağmen yine de dikkate alınması gereken bir e-ticaret konsepti olduğunu da unutmayalım. Zaman zaman mevsimsel ürünlerde ön alım yaparak kazanç oranını yükseltme imkânınız var. İyi bir SEO çalışması ve sabırla sektörde kalıcı hale gelebilir, Türkiye haricindeki ülkelere satış yapabilirsiniz. Unutmayın her şeye rağmen karşınızda her yıl altı çift ayakkabı alan, özel günlere göre değişik kıyafetlere ihtiyaç duyan bir müşteri kitlesi olacaktır.

Paylaş

Yorum Yazın