18 Ara

E-Ticaret Sitesi Kurmak İstiyorum

Araştırdınız, incelediniz ve sektöre girmek için ilk sözü söylediniz; e-ticaret sitesi kurmak istiyorum. İlk etapta en azından tescilli bir şahıs firması kurmak için 1.500 TL civarında bütçe ayırmanız gerekecektir. E-ticaret sitesi kurmak için ofis tutmanız gerekmez, stopajını ödeyerek evinizin bir odasında da e-ticaret faaliyetinizi sürdürebilirsiniz. Firma kurulumu ve bununla ilgili işlemleri muhasebeciniz halledecektir.

Ürün seçimi noktasında karar aşamasına geldiniz. Bir yatay e-ticaret sitesi kuracaksanız en az 10 adet tedarikçi firma ile anlaşmak zorundasınız. Ve bu tedarikçi firmaların çoğu sizden bayilik bedeli talep edecektir. Tedarikçi firma başına ortalama 300 tl hesap edersek 3.000 TL tedarik giderlerine ayıracaksınız. Bu ürün seçenekli yani ayakkabı veya elbise gibi bir ürün grubu olacaksa firma başına maliyetiniz çok daha yüksek olacaktır.

Ürün kısmını hallettik, yazılım kısmına geldiniz. Piyasada e-ticaret paketleri satan onlarca firmadan bir e-ticaret paketi satın alacaksınız. Bu seçimi yaparken taleplerinize ve olmazsa olmazlarınıza dikkat etmelisiniz. E-ticaret paketleri ucuz olabilir ancak daha sonra oluşacak bir talebinizin maliyeti yüksek olabilir. Xml çözüm ücretleri başta olmak üzere diğer teknik konulardaki hizmet bedellerini iyice hesaplayın. Özellikle link yapısını, seo ayarlarını gerekirse bir uzmana inceletin. Ve şunu sakın unutmayın, bir e-ticaret paketinin pahalı olması demek onun mutlaka iyi olduğu veya sizin bütün ihtiyaçlarınıza cevap verebileceği manasına gelmez. Bu hizmet için de yaklaşık 2.000-3.000 TL arası bir bütçe ayırdınız.

Bu aşamadan sonra karşınıza çıkacak olan xml çözüm ücretleridir. Tedarikçi firmalardan aldığınız xml linklerini yazılım firmanıza ileterek her biri için 200-300 TL ödeyerek sitenize yüklemenizi isteyeceksiniz.  Sanal pos hizmetine ulaşmak artık çok kolay ve sabit ücretsiz seçenekleri de mevut.

Aylık ortalama 400 TL civarındaki Sosyal Güvenlik primini ileriye dönük bir yatırım olarak düşünebilirsiniz. Ancak Muhasebe ücreti ve stopaj bedeli gibi aylık 400 tl civarındaki masraflardan kaçışınız olamayacak.

Bütün bu hizmetleri çok uygun bedellerle firmamızdan temin edip, yazılım ürün ve sisteme hakimiyet kurduktan sonra kendi firmanız üzerinden de e-ticaret faaliyetiniz devam ettirebilirsiniz.

Paylaş

Yorum Yazın