Bizi Arayın: +90 216 606 06 76   Login
E-ticaret Ödeme Sistemleri

E-ticaret Ödeme Sistemleri

payu

PAYU ÖDEME SİSTEMİ

Payu Ödeme sistemi, Türkiye’de e-ticaret sitelerine sanal pos hizmeti veren en eski ve güçlü firmalardan biridir.

Sisteme üye olurken yıllık üye aidatını 1 yıllık peşin talep etmektedir. (2014 Ekim ayı itibariyla 600TL+KDV) Bunun dışında da her satıştan % 1,5 dan başlayan miktarlarda komisyon almaktadır.

Geri ödemeleri düzenli ve sorunsuzdur. Hafta boyunca yaptığınız tahsilatları Cuma günleri toplu olarak tahsil edebilirsiniz.

Üye panelleri kullanışlı, her seviyeden kullanıcının anlayabileceği ve işlem yapabileceği şekilde tasarlanmıştır.

Payu sistemiyle; Bonus, World, Axess, CardFinans, Maximum, AsyaCard ve Paraf kartlarından taksitle ödeme alabilirsiniz.

Dezavantajları;

Payu ödeme sistemine üye olacaksanız, prosedür ve bürokratik işlemler açısından çok yorucu bir sürece hazır olun. Firma İsteyeceği evraklar konusunda sınır tanımıyor. Başvuruyu takiben 45 güne kadar uzayabilen bir evrak geliş-gidiş süreci var.

Bütçeniz ve bürokrasiyle uğraşmaya zamanınız varsa güvenlik problemi yaşamadan rahatça kullanabileceğiniz bir toplu sanal pos çözümüdür.

 

paypal PAYPAL ÖDEME SİSTEMİ

Dünyanın en güvenli ödeme sistemidir. Kredi kartı bilgileri satıcıyla bile paylaşılmayacak şekilde bilgi alışverişi e-ticaret sitesi üzerinde değil, Paypal sayfası üzerinde gerçekleşir. Bireysel ve Kurumsal olmak üzere iki farklı kullanım şekli vardır. E-ticaret sitelerinde, kurumsal üyelik tercih edilmelidir.

Üyelik aidatı yoktur buna karşın komisyon oranları diğer sistemlere göre daha yüksektir.

Dezavantajları;

Müşteriyi Paypal Ödeme sayfasına yönlendirir. Müşteri satın alma işlemini tamamlamak için varolan Paypal hesabını kullanmak ya da yoksa yeni üyelik açmak zorundadır.

 

iyzico IYZICO ÖDEME SİSTEMİ

Türkiye e-ticaret piyasasına giren en son firma olmasına rağmen, en hızlı büyüyen sanal pos tahsilat sistemlerinden biridir.
2015 yılının ilk başlarında 10 bin e-ticaret sitesine sanal pos tahsilatı verdiği kamuoyuna deklere edilmiştir.
Aylık veya yıllık sabit ücret yok. Hemen hemen bütün e-ticaret yzılımlarına entegre edilebiliyor. Entegrasyon modülü için ücret ödemek zorunda kalmıyorsunuz. İyzico’yu güçlü kılan en önemli özelliğin de bu olduğunu düşünüyorum. Müşteri ilişkileri çok güçlü, bir sorununuz olduunda istediğiniz kişiye ulaşabiliyorsunuz. E-ticaret hacminiz ne olursa olsun, ayrım yapılmadan sorununuz çözülmeye çalışılır. 7 bankaya ait tüm kredi kartlarına taksit yapılabiliyor. Komisyon oranları diğer sistemlere göre 1-2 puan avantajlı. Sözlşeme vs.gibi formaliteler online olarak yapılıyor.

Dezavantajları;

İşlem başına %2,5 komisyon 0,25 tl sabit fiyat ve 3 tl havale ücreti alınıyor.  Geri ödeme süresi başlangıçta 21 gün, süreç içerisinde kısalıyor. Herhangi bir tefdarikçi ile çalışıyorsanız ve e-ticaret sitenizde marka ürünler varsa, tedarikçi firmadan mutlaka belge alın. Diğer ödeme sistemlerinde altın takı ürünlerine bile taksit yapılırken, İyzico’da gümüş takı ürünlerine bile taksit yapamazsınız.Taksit oranlarını müşterinize ya tamamını yansıtmanız, ya da hiç yansıtmamanız gerekiyor. Payu’da olduğu gibi, taksit oranlarını müşterinize kısmi olarak yansıtma imkanınız yok.

 

paymec PAYMEC ÖDEME SİSTEMİ

Uzun süre birkaç banka ile sınırlı kalması e-ticaret sektöründe hak ettiği yere ulaşmasına engel oluşturmuş alternatif bir sanal pos tahsilat sistemi.
Avantajları:Komisyon oranları oldukça makul. Sabit ücret, hizmet komisyonu vs. gibi kesintiler yok. Geri ödeme süresi çok iyi, 12 gün. Müşteri sayısı az olduğu için işlemleriniz hızla sonuçlanır.

Dezavantajları;

Destekleyen e-ticaret yazılımları sayıca yetersiz. Olanların da büyük kısmı ücrete tabi. Bunun yanında 25 tl+kdv ücret alması da dezavantajları arasında sayılabilir.

 

 

Makaleye Yorum Yapın