10 Ara

E-ticaret Nedir?

E-ticaret, ingilizcesi “electronic commerce” olan, türkçeye “elektronik ticaret” olarak geçen ve internet üzerinden alış satış faliyetlerini gösteren eylemin adıdır. Kısaca, internette yapılan ticaret faaliyetleri, elektronik ticaret, eticaret, e-ticaret ya da e ticaret şeklinde adlandırılır.

1995 yılında internetin yayılmaya başlamasıyla birlikte ticaretin elektronik ortama taşınma süreci de başlamıştır. Geleneksel satış yöntemlerine, internet  üzerinden ticareti de ekleyen büyük şirketler diğer orta boy ve küçük işletmelere de öncü olmuşlar ve internet üzerinden ticaret büyük bir hızla yayılmıştır. 2001 yılı sonunda 65 milyar dolar olan e-ticaret hacmi, 2007 yılı sonunda 233 milyar dolara ulaşmıştır. Bankalar arası Kart Merkezi’nin verilerine göre 2009 yılında Türkiye’nin e-ticaret hacmi 10 milyar TLdir. 

E-ticaretin tüm dünyada yaygın olarak kabul gören temel iki şekli mevcuttur. B2B ve B2C adlarıyla yaygınlaşan bu e-ticaret türlerinden ilki B2B (Business to Business) şirketler arası satış ve pazarlama faaliyetlerini kapsar. B2C (Business to Consumer) ise İşletmeden tüketiciye sunulan e-ticaret faaliyetleridir.

B2B e-ticaret modelinde, ürün sahibi olan üretici, ithalatçı ya da distribütör firmalar ürünlerini başka e-ticaret girişimcilerine belli indirim oranlarıyla satma hakkı tanır. Sanal bayi adı verilen bu internet girişimcileri, ürünlerin görsellerini ve satışa ilişkin diğer stok, fiyat vb özelliklerini XML denilen bir formatla alarak kendi e-ticaret platformlarına çekerler ve ürünler sanki depolarında ve stoklarında mevcutmuş gibi satarlar. Ürün satışı gerçekleştiğinde tedarikçinin bayilerine sağladığı indirimli fiyatlar üzerinden ürün alıp müşterilerine sipariş gönderimi yaparlar. 

B2C e-ticaret modelinin ise iki şekli mevcuttur. Bunlardan birincisi, ürün sahibinin kendi stoklarında bulunan ürünleri e-ticaret sitesi üzerinden doğrudan son tüketiciye satışının yapıldığı modeldir. Bunun yaygın türkçe karşılığı, “üreticiden tüketiciye”dir. İkinci model ise B2B modeliyle e-ticaret yapan tedarikçi firmaların sanal bayilerinin çalışma modelidir. “Stoksuz e-ticaret” olarak bilinen bu sistem, elektronik ticaretin en çok kazandıran değilse bile en az riskli şeklidir. 

E-ticaret yapmaya karar veren bir girişimcinin ilk karar noktası, hangi model ile e-ticarete başlayacağıdır. Bu karar noktasında belirleyici olansa, öncelikle sahip olunan sermaye ve hedefin boyutudur. B2B modeliyle e-ticaret hedefleyen bir girişimci, şirket kurma, e-ticaret sitesi açma gibi temel harcamalar dışında yüklü bir miktarda stok yatırımı yapacaktır bu nedenle de B2C hedefleyen bir girişimciye göre daha büyük hedefler koyma şansı mevcuttur ancak ayı oranda daha büyük risk alamış olacaktır.

Stok riskine girmeden B2C modeliyle e-ticarete başlamaya karar veren bir girişimci için yüzlerce tedarikçi alternatifi bulunm aktadır. Hemen hemen her sektörden bol sayıda ürün çeşidine sahip bu tedarikçilerden bayilik alındığında o tedarikçiye ait ürünlerin tamamını bayi fiyatıyla alma hakkı kazanılır ve üzerine kar eklenerek farklı platformlarda satılabilir.

Bir tedarikçi firmaya bayi olabilmek ve ürünleri internet ortamında yasal olarak satabilmek için şirket sahibi olmak gerekmektedir. E-ticarete ilk kez girecek bir girişimci için şirket kurmak da bir risk sayılabilir.

Bu nedenle Dropship Türkiye, şirket sahibi olmayan bireysel girişimcilerin şirket kurmalarına gerek kalmadan e-ticaret sektöründe kendilerini denemeleri için yeni bir e-ticaret modeli oluşturmuştur. Yalnızca Dropship E-ticaret paketlerinden birini satın alarak, e-ticaret yazılımından, bayilik işlemlerine kadar, ödeme çözümlerinden, siparişin müşteriye kargolanmasına kadar e-ticaretin tüm süreçlerini sizin adınıza üstlenen ve ek hiç bir harcama yapmadan riske girmeden e-ticarete başlamanızı sağlayan deneyimli bir e-ticaret partneri kazanmış oluyorsunuz.

E-ticaret sitenizin temellerini atıp, gelir sağlamaya başladıktan sonra dilediğiniz zaman mağazanızı sistemin dışına kayıpsız taşıyarak bağımsız bir e-ticaret girişimcisi olarak büyümeye devam edebiliyorsunuz.

Paylaş

Yorum Yazın