11 Oca

Dikey E-ticaret Nedir?

Tek ürün, tek ürün grubu veya birbirini tamamlayan, birbiri ile ilgili ürün grupları satan e-ticaret sitesine dikey e-ticaret sitesi denir. Ev tekstili, mutfak aletleri, ev dekorasyon ürünleri gibi evde kullanılan ürünleri satan bir e-ticaret sitesi dikey e-ticaret sitesidir. Aynı şekilde ayakkabı, giyim, aksesuar gibi ürünleri satan site de dikey e-ticaret sitesidir. Bu örnekleri onlarca defa çoğaltma imkânı olmakla beraber dikey e-ticaret sitesinin anlamının bu örneklerle açıklandığını tahmin ediyoruz.

Dikey e-ticaret sitesinin müşteri kitlesi bakımından dar bir alada kalmak, her müşteri grubuna hitap edememek, satılan ürünlerin mevsimsel satış durgunluğu olma ihtimali gibi dezavantajları olmasına rağmen birçok noktadan da avantajlıdır. Bu avantajlara gelince;

  1. Sunucu maliyeti, bayilik maliyeti, XML çözüm maliyeti azdır. Dolayısı ile kurulum maliyetleri düşüktür.
  2. Önce sat, sonra al, yani dropship yöntemi ile satış yapılan e-ticaret sitelerinde kazanç oranları düşüktür. Çünkü stok maliyeti tedarikçinin üzerindedir ve tedarikçi kazancının bir kısmını bayisi olan e-ticaret sitesi ile paylaşmaktadır. Dikey e-ticaret sitesinde çok satılan ürünleri tespit ederek bu ürünlerden mütevazi bütçeler ile ön alım yapmak ve kazanç oranını birkaç katına çıkarmak mümkündür.
  3. E-ticaret sitesinin olmazsa olmazı olan SEO çalışmasına daha kısa zamanda karşılık verir. Böylece google arama sonuçlarında daha kısa zamanda müşterilerin karşısına çıkar.
  4. Dikey e-ticaret sitesinin reklam ve tanıtım maliyetleri daha düşüktür.
  5. Dikey e-ticaret sitesinde operasyon zamanı ve maliyetleri daha düşüktür.

Sektöre yeni girmek isteyenler, ilk defa e-ticaret sitesi kurmak isteyenler için dikey e-ticaret sitesi kurmalarını tavsiye ederiz. Böylece sektördeki problemleri ve çözüm yollarını, müşteri davranışlarını, tedarik kanallarını daha düşük bir bütçe ile tecrübe edilmiş olunacaktır.

Paylaş

Yorum Yazın