10 Kas

C2C E-ticaret Nedir?

C2C Terimi : C2C İngilizce açılımıyla “Customer to Customer” ifadesinin kısaltmasıdır.

C2C Türkçe Karşılığı : Türkçeye “Son Tüketiciden Son Tüketiciye E-ticaret” olarak yerleşmiştir.

C2C Açıklaması : Ürün satmak isteyen çok sayıda satıcıyı bir portalda toplayarak tüketiciye her ürün için birden fazla alternatifi bir arada sunmayı hedefleyen e-ticaret biçimidir. Dünyada ve ülkemizde örnekleri mevcut olan denenmiş ve başarılı bir sistemdir. Dünyada Ebay, Türkiye’de GittiGidiyor, N11, HepsiBurada gibi örnekleri olan C2C E-ticaret sisteminde işleyiş şu şekildedir: Ürün satıcısı ürünlerini C2C sitesinde tüketicisine sunar. Tüketici ürünü satın aldıktan sonra, ürünü teslim alıp onay verene kadar tüketicinin ödemesi C2C portalında bloke edilir ve ürüne onay gelene kadar ödemesi satıcıya aktarılmaz. Bu yönüyle tüketicinin güvenli bulduğu ve bir çok alternatif bir arada olduğu için tercih ettiği bir yöntemdir.

C2C E-ticaret Sitesi Kimler İçin Uygundur : C2C E-ticaret, ürün sahibi olsun ya da olmasın, organizasyon yeteneği güçlü, internet teknolojilerini yakından takip eden, girişimci yönü olan tüm sermaye sahiplerine uygun gelecek vadeden bir girişim modelidir.

Siz de ister tüm sektörlerde ister belli bir sektöre yönelik, ister Türkiye çapında ister bölgesel olarak satıcıları bir araya getirip bir Açık Pazar kurmak isterseniz C2C Paketlerimizi incelemelisiniz.

Paylaş