24 Ara

Bilişim Ürünleri E-ticaret Sitesi Kurmak

Bilgisayar, laptop, cep telefonu veya bu ürünlere ait aksesuar, yedek parça, tamamlayıcı bileşenler gibi ürünlerden oluşan bir e-ticaret sitesine bilişim ürünleri e-ticaret sitesi diyebiliriz.

Bilişim ürünleri satan e-ticaret sitesi açmak ilk bakışta gayet mantıklı olduğu düşünülebilir. Çünkü e-ticaret sektöründe en çok satılan, en çok ciro yapan ürün grupları arasında en başta bilişim ürünlerini söyleyebiliriz.

Bilinen bu avantajının yanında bilişim ürünleri e-ticaret sitesi kurmanın en büyük açmazlarından biri fiyat konusudur. Bu sektörde bir ürünü en küçükten en büyüğe doğru yirmi farklı fiyat seçeneği ile görebilirsiniz. Bu ürünlerin tamamı orijinal üründür, minimum kazanç oranları ile satılır. Ancak, aynı ürünün onlarca farklı fiyatı vardır.

Bu farklılıkların en temel sebeplerinden biri paralel ithalat, distribütör ithalat şeklinde ürünlerin menşei hakkında gibi gözükse de bu farklılık ürün fiyatlarına %2-3 aralığından fazla bir oranda yansımaz. Ev aletleri de dahil olmak üzere bu sektörde ürünlerin perakende satışını etkileyen en önemli faktör ürünlerin “alış” şeklidir. Bir ürünün spot piyasası varsa, yani bir ürün piyasada aynı zamanda “nakit para” işlevi görüyorsa, ihtiyaç halinde piyasa fiyatının altında nakite çevrilebiliyorsa, o ürün grubundan ya uzak durmak lazım, ya da aynı oyunu oynamak lazım. Aynı oyunu oynamak için yüksek miktarda sermaye gerektiğine göre tek tek alım yaparak, veya önce satıp sonra ürünü alarak bilişim ürünlerinde, daha doğrusu spot piyasası olan ürünlerde-ticaret yapmak imkansız denebilecek kadar zordur.

Bu sektörde aksesuar, sarf malzemesi, yedek parça gibi ürünleri yazdıklarımın dışında tutuyorum. Hatta öyle garip bir durum ki, 2-3 bin TL riske girerek sattığınız bir laptoptan kazandığınız paranın daha fazlasını onun çantasından, bataryasından, telefonun kılıfından kazanabilirsiniz.

Paylaş

Yorum Yazın