03 Oca

Ayakkabı E-Ticaret Sitesi Kurmak

Üretim ve istihdam hacmi ile Avrupa da birinci olan Türkiye’nin ayakkabı sektörü ülkemizin önemli dinamiklerinden biridir. Son zamanlarda e-ticaret kanallarının da devreye girmesi ile yıllık 200 milyon çift satış adedi rakamları telaffuz edilmeye başlanmıştır. Burada ayakkabı sektörünü ekonomik dinamiklerden çok e-ticaret sistemi açısından irdelemeye çalışacağız.

Ayakkabı e-ticaret sitesi kurmak istediniz, ilk karşılaşacağınız konu ürün tedarik sıkıntısı olacaktır. Bunun en önemli sebebi ayakkabıdaki satış rakamları belirli numaralarda yoğunlaşmış durumdadır. Aynı zamanda bir modelin herhangi bir rengi tek olarak piyasa sürülmez ve bu ürünü alan satıcı en az 8’lik veya 10’luk seriler şeklinde almak zorundadır. Satılması kolay olan, talebi fazla olan numaraları zaten kendisi de satabilmekte geriye kalan kısmı kendisine stok riski olarak kalmaktadır. Özellikle bayan ayakkabı modadaki değişkenlik sebebi ile çabuk tüketilen, çabuk değişen bir üründür. Saydığımız bu nedenlerden dolayı satıcılar kimseye tek tek ürün vermek istemez. Bu konuda haksız da sayılmazlar.

Ayakkabı tedarik sıkıntısının çekilmesinin bir diğer sebebi de üreticilerin gerek e-ticaret gerekse fiziki ticaret noktasına uzak durmalarıdır. Orta ölçekli bir atölye her sezon birkaç model ürün üretir ve bunları toptancısına satar. Perakende işine kesinlikle soğuktur. Ayakkabı tüccarının müşterileri ise mağazalardır. Dolayısı ile bu zincirin içerisine e-ticaret kanalı olarak girmek için ya bu zincirlerin içinde olmak ya da ürünleri kendi markanızla ürettirip depolayacak gücünüzün olması gerekiyor.

Konunun üzerine gidip ısrar ederseniz kendi e-ticaret sitenizde sattığınız ürünleri üretecek küçük bir imalathane bile kurabilirsiniz. Burada da kalifiye eleman sıkıntısı yaşayacaksınız. Şu anda ayakkabı sektörünün önemli merkezlerinden biri olan Gedikpaşa tamamen Suriyedeki savaş sebebi ile ülkemize sığınmak zorunda olan Suriyeli usta ve çıraklar sayesinde nefes almış durumdadır. Suriyedeki savaş bitip yurtlarına geri döndüklerinde birçok imalathanenin kapanacağını bizzat atölye sahipleri tarafından dile getirilmektedir.

Peki bütün bu olumsuz şartlara rağmen ayakkabı üzerine e-ticaret sitesi kurmak fikrinden vaz mı geçelim. Tabii ki hayır. Bu konuda ayakland ve spormarket iyi bir çözüm ortağınız olacaktır. Ayakkabı e-ticaret sitesi açmak isteyenlere şunu da tavsiye ederiz; e-ticaret sitesini açtıktan sonra her hafta belirli bir model, ve sınırlı sayıda renklerle ayakkabı, çanta, cüzdan, kemer gibi kombinler yapıp, iyi bir SEO çalışması, ve sosyal medya linkleri reklamları ile çok iyi yerlere geleceklerdir. Bu konseptteki çalışma modelinde hem stok maliyeti olmayacak, modaya hızlı ayak uydurma şansı olacak, hem de küçük numara, büyük numara gibi niş alanlara da ürün verebilecektir.

Paylaş

Yorum Yazın