20 Ara

Anne & Bebek Ürünleri E-ticaret Sitesi Kurmak

2014 yılı verilerine göre Türkiye’de her yıl 1, 4 milyon bebek dünyaya gözlerini açıyor. Ve Türkiye’de 0-5 yaş arasında 7 milyon çocuk var. 2010 yılı sonlarında 3 milyar TL olan bebek pazarı 2014 yılı ortalarında 6 milyar TL ye ulaşmış durumda.

Pazarın büyüklüğü tabii olarak rekabete de yansımış durumda. Dört yıl öncesinde 200 civarındaki 100 metrekareden büyük anne bebek ürünleri satış mağazası sayısı şimdilerde 500 adete yaklaşmış bulunuyor.

Yüzlerce marka ve on binlerce ürün bulunan sektörde en çok satılan ürünün bebek bezi olduğu biliniyor. Bunun yanında bildiğimiz bir başka şey ise, tüketicilerin, büyük bir kısmının internet sitelerinden bilgi edinip fiziki mağazalardan alışveriş yaptığı yönünde. E-bebek Genel Müdürü Halil Erdoğmuş “Mağazalarına gelen müşterilerin %80 inin internet sitelerinden bilgi alıp mağazalarına geldiğini” ifade ediyor. Doğru ve ölçülebilir bir bilgi olsa da bunu tersi olduğunu da hesaba katmalıyız.

Görüldüğü gibi, dünya ve Türkiye ortalamasının üzerinde büyüyen, bundan dolayı da yerli ve yabancı yatırımcıların iştahını kabartan bir pazardan bahsediyoruz. Bu pazarda bizleri, yani sektöre adım atmakta olanları neler bekliyor.

Hangi sektör olursa olsun, elbette milyon dolarlar ile ifade edilen yatırımcılar var. Ve elbette bizim onlar kadar kazanma şansımız yok. Ama unutmayın biz onlardan daha şanlısıyız. Çünkü sırtımızda milyon dolarlık riskler yok ve elbette biz de sermayemiz ve emeğimiz kadar kazanmış olacağız.

Bu alana yeni girenlerin ilk karşılaşacağı problem bayilik problemidir. Çünkü marka sahipleri ürünlerini sıkı bir şekilde takip ediyor ve bayilik verme konusunda diğer sektörlere göre cimri davranıyorlar. Bu yazının yazıldığı an itibariyle bizim bildiğimiz ve tavsiye edebileceğimiz “minikoli” “hepsine rakip” ve ”fatih bebek” firmalarıdır. Her üçünde de operasyon esnasında sorun yaşamaz, anlık problemlerinize çözüm bulabilirsiniz. Her üç firmanın da bayilik ücreti gibi özel şartları var ancak bu ürünlere tek noktadan ulaşabilmenin başkaca bir yolu yok.

Bu alanda özellikle tavsiye edeceğimiz; yüksek fiyatlı ve düşük kazanç marjlı araç gereç yerine bebek giyimi üzerine yoğunlaşmanızdır.

Paylaş

Yorum Yazın