fbpx
18 Ara 2016

E-Ticaret Sitesi Kurmak İstiyorum

Araştırdınız, incelediniz ve sektöre girmek için ilk sözü söylediniz; e-ticaret sitesi kurmak istiyorum. İlk etapta en azından tescilli bir şahıs firması kurmak için 1.500 TL civarında bütçe ayırmanız gerekecektir. E-ticaret sitesi kurmak için ofis tutmanız gerekmez, stopajını ödeyerek evinizin bir odasında da e-ticaret faaliyetinizi sürdürebilirsiniz. Firma kurulumu ve bununla ilgili işlemleri muhasebeciniz halledecektir.

Ürün seçimi noktasında karar aşamasına geldiniz. Bir yatay e-ticaret sitesi kuracaksanız en az 10 adet tedarikçi firma ile anlaşmak zorundasınız. Ve bu tedarikçi firmaların çoğu sizden bayilik bedeli talep edecektir. Tedarikçi firma başına ortalama 300 tl hesap edersek 3.000 TL tedarik giderlerine ayıracaksınız. Bu ürün seçenekli yani ayakkabı veya elbise gibi bir ürün grubu olacaksa firma başına maliyetiniz çok daha yüksek olacaktır.

Ürün kısmını hallettik, yazılım kısmına geldiniz. Piyasada e-ticaret paketleri satan onlarca firmadan bir e-ticaret paketi satın alacaksınız. Bu seçimi yaparken taleplerinize ve olmazsa olmazlarınıza dikkat etmelisiniz. E-ticaret paketleri ucuz olabilir ancak daha sonra oluşacak bir talebinizin maliyeti yüksek olabilir. Xml çözüm ücretleri başta olmak üzere diğer teknik konulardaki hizmet bedellerini iyice hesaplayın. Özellikle link yapısını, seo ayarlarını gerekirse bir uzmana inceletin. Ve şunu sakın unutmayın, bir e-ticaret paketinin pahalı olması demek onun mutlaka iyi olduğu veya sizin bütün ihtiyaçlarınıza cevap verebileceği manasına gelmez. Bu hizmet için de yaklaşık 2.000-3.000 TL arası bir bütçe ayırdınız.

Bu aşamadan sonra karşınıza çıkacak olan xml çözüm ücretleridir. Tedarikçi firmalardan aldığınız xml linklerini yazılım firmanıza ileterek her biri için 200-300 TL ödeyerek sitenize yüklemenizi isteyeceksiniz.  Sanal pos hizmetine ulaşmak artık çok kolay ve sabit ücretsiz seçenekleri de mevut.

Aylık ortalama 400 TL civarındaki Sosyal Güvenlik primini ileriye dönük bir yatırım olarak düşünebilirsiniz. Ancak Muhasebe ücreti ve stopaj bedeli gibi aylık 400 tl civarındaki masraflardan kaçışınız olamayacak.

Bütün bu hizmetleri çok uygun bedellerle firmamızdan temin edip, yazılım ürün ve sisteme hakimiyet kurduktan sonra kendi firmanız üzerinden de e-ticaret faaliyetiniz devam ettirebilirsiniz.

Paylaş
10 Ara 2016

E-Ticaret Sitesi Fiyatları

E-ticaret yatırımının önemli aşamalarından ve hatta önemli bütçe kalemlerinden biri de e-ticaret sitesi, bir başka deyişle e-ticaret paketi fiyatlarıdır. Bu karar aşamasında karşınızda onlarca e-ticaret firması, onlarca e-ticaret sitesi tabloları, e-ticaret sitelerinin birbirinden farklarını anlatan tablolar çıkacaktır.

Bu noktada ilk dikkat edeceğiniz nokta incelediğiniz e-ticaret sitesinin link yapısıdır. Referanslardan herhangi bir e-ticaret sitesini açıp, bir ürüne tıkladığınızda ürün adı ile adres çubuğundaki yazı birbirine ne kadar çok benzediği önemli bir kriterdir.

Bu aşamayı geçtikten sonra tasarım çalışmasının sizden istenen bedelin içinde olup olmadığıdır. Burada özel tasarım çalışmasından bahsetmiyorum. E-ticaret sitesini aldınız, ücretsiz temalardan birini de tercih ettiniz, sitenize yüklendi. Bundan sonra logo, banner, e-ticaret sitesinin görselinin e-ticaret sitesindeki ürünlerle uyumlu hale getirilmesi. Yani tasarım düzenleme. Bu çalışmayı e-ticaret sitesini satın almayı kararlaştırdığınız firma yapacak mı, yoksa bunlardan ek ücret isteyecek mi. Ek ücret isteyecekse ne kadar ücret isteyecek.

E-ticaret sitenizin ileride işinizi kolaylaştıracak bir takım modüllere, versiyon veya paket yükseltmelerine ihtiyacı olacak. Bu hizmetlerin karşılığı ne olacak.

E-ticaret sitesi tercihinde önemli konulardan biri de xml çözüm ücretidir. Yani bir veya birkaç tedarikçi firma ile anlaştınız, bu tedarikçi firmadan bir xml linki alacaksınız. Bu linki yazılım firmanıza gönderip tedarikçi firmanın ürünlerini e-ticaret sitenize yüklemenizi isteyeceksiniz. Elbette bunun karşılığında da bir ücret ödeyeceksiniz. Xml başına ödeyeceğiniz bedeli önceden tespit etmenizde fayda var.

Bunları şunun için yazmaya çalıştım. Bir e-ticaret sitesini fiyatını uygun bularak alabilirsiniz. Daha sonra ödeyeceğiniz, hizmetler tahminlerinizin üzerinde çıkabilir. Ucuz diye 1.500 TL ye e-ticaret sitesi alıp 6.000 tl civarında xml çözüm bedeli ödenen bir olaya bizzat şahidim. Teknik destek de dahil tüm detayları önceden araştırmak faydanıza olacaktır.

Paylaş

© 2008 Dropship Türkiye. Her Hakkı Saklıdır.

Click Me