fbpx
10 Eyl 2016

incir.com Kapandı

Türkiye’nin en büyük network sistemlerinden biri incir.com 9 Eylül 2016 tarihi itibari ile faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

Sitelerinde yaptıkları duyuruya göre ödemesi alınmış ve gönderilmeyen siparişlerin iadesini bile yapmamaya karar verilmiş ve müşterilerini bu sorunun çözümü için bankalara yönlendirmişler. İflas erteleme talepleri OHAL nedeni ile durdurulmamış olsaydı belki de bu yolla biraz daha nefes alabilecekler, belki de krizi atlatabileceklerdi. Sosyal medyadan ve forumlardan takip ettiğimiz kadarı ile işin içinde olanlar zaten bir şeylerin ters gittiğini öteden beri tahmin ediyorlarmış.

Sonuç itibari ile Türkiye’nin bir değeri, bir markası bilemediğimiz sebeplerle faaliyetlerini noktalamış oldu. İçerde yaşananları elbette bilemeyiz ama bu konu ile ilgili söyleyecek bir kaç satır sözümüz elbette var. Defalarca yazdık, söyledik, konferanslarımızda anlattık. Türkiye’de network sistemi tutmadı. Eğer ürünler kendinize ait değilse yani başkasının ürünü ile network ticareti yapmaya kalkarsanız bundan sonra da tutmayacak. Bu alanda bundan önce de onlarca firma onlarca milyon dolarlık borçlar bırakarak battı. Bu işin sermaye gücü ile de alakası yok. Ve ticarette inat etmenin , denenmiş ve başarılı olamamış alanlarda model değiştirerek yatırım yapmanın bedeli maalesef ağır olmakta.

Yazmaktan ve anlatmaktan dilimiz nasırlandı; Bir satışta birden fazla kişinin kazanç sağladığı modellerde kimse mutlu olamıyor. Toptancı kazanıyor, kazanmak zorunda, e-ticaret sitesi sahibi de kazanacak, banka komisyonunu alacak, vergi dairesi vergisini alacak..Bu zincire bir kişiyi daha eklediğiniz zaman sistem tıkanıyor. Her fırsatta dile getiriyoruz. Deponuzda olmayan ürünü mutlaka ”kendi logonuz ve kendi kutunuzla” gönderme ısrarına girmeyin. Bunun size kargo operasyon maliyetinden başka hiç bir getirisi olmayacak.

Ürün toptancının deposunda, siz başka yerdesiniz, müşteri başka yerde… Böyle bir operasyona girmek iade maliyetleri, kargo operasyon maliyeti ve risk’ten başka birşey değildir. incir.com yaptığı iş olarak bizim yaptığımız işe benzese de bizim yaptığımız işi yapmıyordu. Yani rakibimiz değildi.

Biz ürünlerden kâr amacı gütmeden, kendi sunucunuza taşıyabileceğiniz, fiyatlandırmayı kendinizin belirleyebileceği, dışarıdan da ürün ekleyebileceğiniz, dilediğiniz zaman kendi firmanızı kurup, profesyonel bir iş modeli haline getirebileceğiniz, bağımsız e-ticaret sitesi kuruyoruz, incir ise network sistemi kuruyordu. Buna rağmen sektörden bir firmanın çıkması bütün sektörü menfi etkiler.

Sahiplerine, yöneticilerine, çalışanlarına ve ortaklarına içten geçmiş olsun diyoruz.

Paylaş

© 2008 Dropship Türkiye. Her Hakkı Saklıdır.

Click Me