fbpx
19 Oca 2016

E-Ticaret Sitesi Fiyatları ve Xml Entegrasyon Maliyetleri

Başka bir makalemizde e-ticaret paketi alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan birinin de xml çözüm maliyetleri olduğunu belirtmiştim. Çünkü xml entegrasyon maliyetleri e-ticaret sisteminin en son noktasında karşılaşılan bir durumdur. E-ticaret paketi satın alınır. Tedarikçi firmalarla anlaşma yapılır. En son nokta da ise tasarım ve xml çözüm maliyetleri başlar. E-ticaret yazılımı piyasasında açık kaynak kodlu e-ticaret paketlerinin xml çözüm fiyatları rekabete açıktır. Dolayısı ile magento, opencart, prestashop gibi e-ticaret paketlerinde makul fiyatlarla xml çözdürmek mümkündür. Mesela proticaret firmasının kendi sitesinde deklere ettiği xml entegrasyon çözüm bedelleri 100 ile 200 dolar arasında değişmekle birlikte piyasada bu hizmeti 100 ila 200 tl arasında yani üçte bir fiyatına çözdürmek mümkündür. Aynı durum birçok açık kaynak kodlu yazılımlar için de geçerlidir.

Kapalı kaynak kodlu e-ticaret paketlerinde yazılım firmasının talep ettiği fiyata mecbursunuz. Üstelik çoğu zaman bu bilgiye işin en son noktasında vakıf olabiliyorsunuz. 2016 yılının ilk günlerinde beni telefonla arayan bir e-ticaret yatırımcısı şöyle diyordu “3.000 tl ye bir e-ticaret paketi satın aldım. 12 farklı tedarikçi firmaya da toplam 7.000 tl bayilik bedeli ödeyerek anlaşmamı yaptım. E-ticaret paketini satın aldığım firmaya xml linklerini gönderdiğimde bana xml entegrasyon hizmeti için başka bir firma ile anlaştıklarını x firmasını aramamı söylediler. Söyledikleri firmayı aradım. Firma başına 600 tl entegrasyon çözüm bedeli istediler”

Bu yazıyı yazmamıza sebep de bu telefon konuşması oldu. E-ticaret paketini satın aldığı firma bu hizmeti başka firmaya devrettiğini söylemiş. Bu durum firma açısından doğru bir karar. Çünkü bir xml i bir defa çözmekle sorun bitmiyor. Dolayısı ile kendince bir angaryayı sırtından atmış. Ama e-ticaret paketi alan için durum öyle değil. İlk başta her firma için 600 tl ödeyecek. Tedarikçi firma link değiştirecek, tekrar ödeyecek, tedarikçi firma yazılım değiştirecek…Yani ucu açık bir maliyet her an karşısına çıkabilecek.

Onun için ısrarla diyoruz ki herhangi bir firmadan e-ticaret paketi satın alırken e-ticaret paketlerinin fiyatından önce xml çözüm bedelini, tasarım üzerinde yapılacak özel çalışma bedellerini öğrenin. Zira bu bedeller e-ticaret paketleri fiyatının 3-4 kat üstüne çıkabilir.

Paylaş
16 Oca 2016

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Bir e-ticaret sitesi kurabilmek için öncelikle bir şirket sahibi olmanız gerekir. Bu şirketin limited veya anonim gibi sermaye şirketi olması gerekmez. Bir şahıs firması ile de e-ticaret sitesi kurmak mümkündür. Şahıs şirketini Ticaret Odası’na tescil edip etmemek de sizin elinizde. Ancak bir odaya yani esnaf odasına kayıt olmak zorundasınız.

Bundan sonraki aşama ürün seçimi olacaktır. Buna sürecin en başında da karar verebilirsiniz. Yani hangi ürün grupları üzerine ne tür bir e-ticaret sitesi kurmak kararı. Bu site yatay e-ticaret sitesiolacağı gibi, dikey yani herhangi bir ürün grubuna, hatta tek bir ürüne münhasır bir e-ticaret sitesi bile olabilir. Bu tip e-ticaret siteleri ile ilgili daha geniş bilgileri, avantajlarını, dezavantajlarını diğer makalelerimizde bulabileceksiniz.

Bundan sonraki aşama yazılım seçimi olacaktır. E-ticaret sitesi kurmak için yüzlerce e-ticaret firması arasından tercihinizi yapacaksınız. Bunun için de bu firmalara ait e-ticaret paketlerini inceleyerek, alan büyüklüğünü, teknik destek maliyetini, eğitim durumunu, link yapısını, varsa yenileme ücretlerini dikkate alarak karar vereceksiniz.

İlgilendiğiniz ürün grubuna ait tedarikçi firmalarla iletişim kurarak bayilik anlaşması yapıp, varsa bayilik bedelini ödeyecek ve tedarikçi firmadan bir xml linki alacaksınız. Aldığınız bu linki yazılım firmasına ileterek ve ücretini de ödeyerek xmli çözmelerini, yani ürünleri sitenize aktarmalarını isteyeceksiniz. Ürünler kendinize ait ise ürünleri sitenize yükleyecek ve bir kargo firması ile anlaşma yapacaksınız.

Bu aşamadan sonra sanal pos noktası gündeme gelecektir. Türkiye’de bankalar sanal pos verme konusunda hem cimri davranırlar, hem de sanal pos maliyetleri çok yüksektir. Ayrıca bankalar bu yetkilerini kanunla bazı şirketlere devretmişlerdir. En yaygın ve her yazılıma entegrasyonu kolay olan payu ve iyzico dur. Bunlardan herhangi birine müracaat ederek sanal poslarınızı alacak ve yazılım firmanıza müracaat ederek, bu poslara ait modülün sitenize entegre edilmesini sağlayacaksınız.

E-Ticaret Sitesi Kurmak İcin Gereken Evraklar

E-ticaret sitesi kurmak için özel olarak herhangi bir evrak gerekmez. E-ticaret sitesi kurmak da normal bir ticaret kanalı olup, fiziki mağazadan farklı olarak bazı özellikleri vardır. Sanal poslara müracaat ederken veya bir kargo firması ile anlaşma yaparken , vergi levhası, oda kayıt belgesi, imza sirküsü gibi evraklar gerekecektir. Ancak bunlar münhasır olarak e-ticaret sitesi kurmak için değil, firma kurulum esnasında gerekli evraklardır.

Burada yazılanlar Dropship Türkiye’den hizmet alanlar için gerekli değildir. Bizimle iletişim kuran her e-ticaret sitesi yatırımcısına tavsiye ettiğimiz şudur. “Önce sisteminizi dropship sistemi üzerinden kurup, piyasayı, müşteri davranışlarını, ürünleri tanıyın, e-ticaret siteniz ziyaret bakımından belirli bir noktaya gelsin, firma kurulum işine ondan sonra da bakabilirsiniz.

Paylaş
11 Oca 2016

Dikey E-ticaret Nedir?

Tek ürün, tek ürün grubu veya birbirini tamamlayan, birbiri ile ilgili ürün grupları satan e-ticaret sitesine dikey e-ticaret sitesi denir. Ev tekstili, mutfak aletleri, ev dekorasyon ürünleri gibi evde kullanılan ürünleri satan bir e-ticaret sitesi dikey e-ticaret sitesidir. Aynı şekilde ayakkabı, giyim, aksesuar gibi ürünleri satan site de dikey e-ticaret sitesidir. Bu örnekleri onlarca defa çoğaltma imkânı olmakla beraber dikey e-ticaret sitesinin anlamının bu örneklerle açıklandığını tahmin ediyoruz.

Dikey e-ticaret sitesinin müşteri kitlesi bakımından dar bir alada kalmak, her müşteri grubuna hitap edememek, satılan ürünlerin mevsimsel satış durgunluğu olma ihtimali gibi dezavantajları olmasına rağmen birçok noktadan da avantajlıdır. Bu avantajlara gelince;

  1. Sunucu maliyeti, bayilik maliyeti, XML çözüm maliyeti azdır. Dolayısı ile kurulum maliyetleri düşüktür.
  2. Önce sat, sonra al, yani dropship yöntemi ile satış yapılan e-ticaret sitelerinde kazanç oranları düşüktür. Çünkü stok maliyeti tedarikçinin üzerindedir ve tedarikçi kazancının bir kısmını bayisi olan e-ticaret sitesi ile paylaşmaktadır. Dikey e-ticaret sitesinde çok satılan ürünleri tespit ederek bu ürünlerden mütevazi bütçeler ile ön alım yapmak ve kazanç oranını birkaç katına çıkarmak mümkündür.
  3. E-ticaret sitesinin olmazsa olmazı olan SEO çalışmasına daha kısa zamanda karşılık verir. Böylece google arama sonuçlarında daha kısa zamanda müşterilerin karşısına çıkar.
  4. Dikey e-ticaret sitesinin reklam ve tanıtım maliyetleri daha düşüktür.
  5. Dikey e-ticaret sitesinde operasyon zamanı ve maliyetleri daha düşüktür.

Sektöre yeni girmek isteyenler, ilk defa e-ticaret sitesi kurmak isteyenler için dikey e-ticaret sitesi kurmalarını tavsiye ederiz. Böylece sektördeki problemleri ve çözüm yollarını, müşteri davranışlarını, tedarik kanallarını daha düşük bir bütçe ile tecrübe edilmiş olunacaktır.

Paylaş
05 Oca 2016

Hediyelik Ürünler E-ticaret Sitesi Kurmak

E-ticaret sektörünün en ilginç alanlarından biri de hediyelik ürünler e-ticaret sitesidir.  İlginç olmasının özelliği kişiye özel hediyelik ürünlerin yanı sıra diğer sektörlerdeki bir çok ürün grubunun da hediyelik ürün grupları arasına dahil edilme imkanı olmasıdır. Çocuğu dünyaya gelmiş birisine bebek nevresim takımını, annenize bir nevresim setini, parfümü, komşunuza bir çay takımını, eşinize çantayı, sevgilinize bir takı ürününü hediye olarak almak, göndermek pek ala mümkündür. Böyle olunca da hediye ürün grupları arasına  anne bebek ürünleri, kozmetik ürünler, takı ürün çeşitleri, çanta, ev tekstili ürünleri, züccaciye, oyuncak gibi ürün çeşitleri aynı zamanda birer hediyelik ürün grupları da dahil olabilmektedir.

Hediyelik e-ticaret sitesi denildiğinde sadece kişiye özel hediye konsepti akla gelse de 2012 yılında anneler gününde sadece Hepsiburada.com’da 200 bin ürün satışı yapılmış olması yukarıdaki tezimizi doğrulamaktadır.

Hediyelik ürünlerin satış hacmi ve internette arama trafiğinin sevgililer günü, anneler günü, babalar günü gibi özel günlerde olağanüstü bir artış gösterse de Tük Toplumunun hediyeleşme alışkanlığı da dikkate alınmaya değerdir. Doğum günleri, bebek hediyeleri, ev hediyeleri, düğün hediyeleri.. Yani hediyeleşmeyi seven bir milletiz.

Hediyelik ürünler üzerine yatırım yapmak isteyen e-ticaret girişimcisi yukarıdaki ürün gruplarını da dikkate alarak geniş kapsamlı bir e-ticaret sitesi açabilir kanaatindeyiz. Bu şekilde hem hediye arayan müşterilere hem de bu ürün gruplarını kendi ihtiyacı için satın almayı düşünen müşteri gruplarına hitap etmiş olacaktır.

Paylaş
03 Oca 2016

Saat E-Ticaret Sitesi Kurmak

Saat e-ticaret sitesi kurmak, 2010 yılların başında en gözde internet projerinden biriydi. Çünkü, e-ticaret sitelerinde en çok satılan ve aranan ürün sıralamasının 3. veya 4. sırasında saat olurdu. Mevsimsel olarak bazen 5. Sıraya da düşse bu yıllarda saat e-ticaret sitelerinin önemli bir ürün grubunu oluşturmaktaydı.

Bahsettiğimiz yıllarda 1,2 milyar dolan saat pazarı 2015 yılı sonlarına doğru 800 milyon dolar gibi rakamlarla telaffuz edilmeye başlandı. Müşteri kitlesinin büyümesi de dikkate alınırsa saat sektöründeki reel daralmanın oldukça dikkat çekici bir noktaya geldiğini söyleyebiliriz.

Sektör temsilcilerine göre bu daralmanın en büyük sebebi döviz kurlarındaki artış olarak gösteriliyor. Bir diğer tesbit ise orta ve alt sınıf ürünlerde daralma yaşanırken üst gelir grubuna hitap eden ürünlerde yerini koruyor. Bu noktada az da olsa replika-taklit ürünlerin piyasaya sürülmesinin etkisini de göz ardı etmemek gerek.

Gazeteci Engin Ardıç konu ile ilgili haberi okuduğunda durumu köşesine taşımış ve çok ilginç bir yorum getirmiş. Yazdıklarına katılır mısınız bilemem ama hiç de yabana atılacak tesbitler değil. “Şaka değil, Türk müşteriyi de katarsanız 1 milyar doların döndüğü bir pazar bu. Fakat hiç kimse saat pazarının sarsılmasında “yirmi birinci yüzyıl etkisini” gözönüne almıyor. Nasıl bildiğimiz şekliyle “sinema salonu” ortadan kalkma yolundaysa, bildiğimiz “kol saatinin” de ömrü kısaldı. Tarihe karışacak. Çünkü artık içimiz dışımız saat oldu! En basit örneği cep telefonu. İnsanlar, ota bota “selfie” çekmek için kullandıkları ve “kollarının bir uzantısı haline gelmiş” cep telefonunun saati manda gözü gibi her daim önlerindeyse, onu niçin bir de bileklerine taksınlar? Bilgisayarda saat, televizyonda saat, ev telefonunda saat, müzik setinde saat, buzdolabında saat, fırında saat, klimanın uzaktan kumandasında bile saat… Hepsi “digital”, üstelik bilgisayarın saati ayar da istemiyor, yaz saatinden kış saatine, kış saatinden yaz saatine geçildiğinde kendiliğinden değişiyor. Kaçmak istesen de kaçamıyorsun, günlük hayatta kullandığın en “alakasız” araçlar bile saati getirip gözüne sokuyorlar… Demek ki bir devir değişmiş. Bilinen şekliyle fotoğraf makinesi nasıl artık sıradan insanların almadığı, ister profesyonel ister amatör “sanat fotoğrafçılarının” özel aracı durumuna düştüyse, kol saati de “görgüsüz yeni zenginlerin ziynet eşyası” oldu çıktı. Çünkü kol saatini elmaslarla pırlantalarla, zümrütlerle yakutlarla “arada laf ola saati de gösteren” mücevherlere dönüştürdüler.
İşin öylesine suyu çıktı ki, bazı saatlerde rakam bile yok! Rakam yerine küçük küçük (kimisinde büyük büyük) taşlar yerleştirmişler, saati “göz kararıyla” tahmin edeceksin! Kimisinde akrep ve yelkovan bile yok! Saat niyetine taşıdığın, yalnızca değirmi bir mücevher altlığı, bir tabanlık.” (*)

E-ticaret sitesi kurarken yapılan araştırmalarda sisteme dahil edilmesi düşünülen ürün grubunun sadece e-ticaretteki Pazar durumu değil, her yönüyle incelenmesi gerekir. Biz de sektörün dışından birisi ile biraz da mizahi olarak konuyu sosyolojik olarak irdelemeye çalıştık.

(*) Alıntı : http://www.sabah.com.tr/yazarlar/ardic/2015/12/10/saatciler-ve-saatciler

Paylaş
03 Oca 2016

Tesettür Giyim E-Ticaret Sitesi Kurmak

2000 li yılların başlarına kadar olsun mu olmasın mı, giyilsin mi giyilmesin mi, serbest mi olsun yasak mı olsun, şurada giyilsin, burada yasak olsun diye gündemimizden düşmeyen; ekranlarımızın, meclisimizin, hasılı hayatımızın gündemiydi Tesettür Giyim. Fetvalar veriliyor, tartışmalar yapılıyor, kavgalar ediliyor, mahkemeler görülüyordu. Ne oldu, nasıl oldu ise, 90 lı yılların kronik problemi artık bir moda. Tesettür giyim modası; hem de 5 milyar dolar devasa bir pazarı olan bir moda.

Önce yasaklar kalktı, kanıksandı, en karşıtların bile gözü alıştı. En önemlisi de tesettürün mücadelesini veren kesim sınıf atladı. Gelinen duruma “içeriden” itirazlar da var elbet. Bu itirazların haklılığı haksızlığı bir yana e-ticaretin değil, sosyolojinin konusu.

Toplumdaki bu sosyolojik gelişmeyi fark eden yatırımcılar pazarda ilk olmanın avantajını yakaladılar. İlk aklımıza gelen Modanisa, E-tesettür gibi e-ticaret siteleri oldu. Bunu başka e-ticaret siteleri izledi. Sektörün içinde olup da e-ticaret alanında da kanal açanlar ile dropship yöntemi ile e-ticaret yapanlarla birlikte yüzlerce marka, binlerce e-ticaret sitesi 5 milyar dolar hacimli bir pazar.

Sektördeki oyuncular e-ticaret kanalındaki pazar payının toplam pazarın %25 civarına denk geldiğini ve her iki kanalın da büyümeye yatkın olduğun özellikle altını çiziyor. E-ticaret siteleri son zamanlarda e-ticaret kanalının içerisinde yeni bir kanal daha buldular; yurtdışındaki Türkler. Kargo ile gönderim yapılabilen her ülkeye satış yapılabiliyor. Müşterilerin arasında yurt dışında yaşayan Türkler ile birlikte Araplar, değişik kökenden Müslümanlar, hatta ısınma ihtiyacına binaen Kuzey Avrupa ülkeleri vatandaşları bile var. E-ticaret danışmanlığını yaptığımız orta ölçekli bir tesettür e-ticaret sitesinin ofisini ziyarete gittiğimiz bir gün sadece Fransa için 42 adet tesettür ürününün kargoya verilmek üzere paketlendiğini görmüştüm.

E-ticarete başlayanların da tesettür ürün gruplarına odaklandığına zaman zaman şahit oluyoruz. Doğru bir tercih olmakla beraber, en az 1.000 tl bayilik veya depozit ücreti gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

Paylaş
03 Oca 2016

Oto Aksesuar Ürünleri E-Ticaret Sitesi Kurmak

E-ticaret sektörünün önemli bir kalemlerinden biri de oto aksesuar ürünleridir. On binlerce ürünün bulunduğu oto aksesuar sektörü ürün artan ürün çeşitliliği ile giderek büyüyen bir hacme sahip durumda. Bu nedenle otomobillere ilgisi olan e-ticaret girişimcileri için Oto Aksesuar Ürünleri e-ticaret sitesi kurmak giderek büyüyen bir e-ticaret sitesine sahip olmak anlamına gelir.

Sektörde pazar hacmi tam olarak tespit edilemiyor. Çünkü ürünlerin bir kısmı usta marifeti ile kullanılabildiği için yedek parça olarak kabul ediliyor. Mesela far, korna, güvenlik sistemleri gibi ürünler aksesuar pazarının içinde sayıldığı gibi, bu ürünleri kullanabilmek için bir uzmana ihtiyaç duyulduğundan yedek parça olarak da kabul edilebilmektedir.

Hangi parçanın nereye kabul edildiği, pazara ait net rakamların bilinememesine karşın bildiğimiz, kolayca ulaşabildiğimiz bir bilgi var. Türkiye’de 10 milyonun üzerinde binek otomobil var. Bu otomobillerin onlarca markası ve kendi içinde onlarca modeli var. Herhangi bir markaya ait bir aksesuar ürününün başka bir markaya; hatta kendi içindeki başka modellere bile uymadığını, her markanın, her modelin ayrı ayrı ürünleri olduğu göz önüne alın. Bu bilgiler ışığında pazarın büyüklüğünü düşünün.

Sektörde e-ticaret sitelerine tedarik hizmeti sağlayan ve tedarik operasyonu esnasında problem yaşamayacağınız Tuningport, Modacar, Demircioğlu oto gibi firmaların var olduğu oto aksesuar sektöründe e-ticaret sitelerine  %20-30 arası kazanç sağlıyor.

Bazı insanlarının otomobilinin ihtiyaçları bir tutku halindedir. Öyle ki otomobilini süslemek, görünüşünde kendi zevklerine göre değişiklikler ve eklemeler yapmak bütün ihtiyaçların önüne geçen bir tutku halini almış gibidir. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nin yaptığı araştırmaya göre ülkemizde araç değiştirme sıklığı dört yıl olarak tesbit edilmiş. Potansiyel müşterilerin sayısı, değişkenliği yanı sıra oto aksesuar sektöründe ürün kategorilerinin de ayrıca bağımlıları var denilebilir. Mesela bir otomobildeki ses sistemi, kornası, farları, jant kapakları, koruyucu çadırı gibi ürünler otomobil için vazgeçilmez olabilmektedir.

İnternette Oto Aksesuar ürünleri satmak ve bir e-ticaret sitesi açmak istiyorsanız e-ticaret paketlerimizden konsept e-ticaret paketi sizin için en doğru seçim olacaktır.

Paylaş
03 Oca 2016

Moda Ürünleri E-Ticaret Sitesi Kurmak

Moda ürünleri e-ticaret sitesine son zamanlarda gerek küçük gerekse büyük yatırımcılardan yüksek talep geldiği bilinmektedir. Tamamen modaya, yani çok kısa sürede tüketilen bir alana hitap etmesi, müşteri kitlesinin bayanlardan oluşması sektörü cazip kılan unsurların başında gelmektedir.  2013 yılında 200 milyon çift ayakkabı satıldığı, bu pazarın %25 i erkeklere, %75 i ise bayanlara hitap ettiği bilgisi bile moda tarzı e-ticaret sitesi açmak isteyenlerin haklılığını ortaya koymaktadır.

Moda tarzı e-ticaret sitesi açmayı cazip kılan diğer unsurlardan biri de ürün çeşitliliğinin fazla olmasıdır. Bayan çanta, bayan ayakkabı, bayan giyim, bayan iç giyim, takı, tesettür giyim, kozmetik gibi ürün grupları moda tarzı e-ticaret sitesinin kapsama alanına girse de asıl unsur bayan ayakkabı ve bayan giyimdir.

Bu bakış açısı ile bakıldığında moda tarzı e-ticaret sitesi kurmak, yatırımcılar için hiç düşünülmeden yapılması gereken bir yatırım gibi gözükmektedir.

Konuya “işin içinden” de bakarak irdelemeye devam edelim. Bu noktada karşımıza çıkacak ilk problem tedarik problemi olacaktır. Çünkü moda e-ticaret sitesi için mesela 35 numara ayakkabı bir adet ürün gibi gözükse de tedarikçi için bu ürün 10 adet üründür. Yani tedarikçi firma bayisine 1 adet ayakkabı, elbise verebilmek için 10 adet ürünün stok riskini üstlenmek zorundadır. Yani ürünlerin renk ve beden varyasyonları tedarik şartlarını zorlaştırmaktadır. Bu noktada tedarikçi firmalar, kazanç oranlarını düşük tutup, bayilik bedellerini ve bayilik depozitolarını yüksek tutmaya çalışmaktadır. Mesela e-ticaret sitesine tesettür ürün grubu entegre etmek istiyorsanız en az 1.000 TL yi gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Moda tarzı e-ticaret sitesinin zorluklarından biri de iade ve değişim oranlarının yüksek oluşudur. Büyük yatırımcıların bu konuda koşulsuz iade garantisi vererek müşterinin önünü açması küçük yatırımcılar için en büyük handikap olmaktadır. Araştırmalar, müşterilerin “günübirlik” ürün alıp, iade ettiklerini ortaya koymaktadır. Tabii ki bunun bedeli de ek “kargo maliyeti” olarak moda e-ticaret sahibine yansıyacaktır.

Yaptığımız bu “özetin özeti” sonunda şöyle bir soru sorulabilir; öyle ise moda tarzı e-ticaret sitesi işine girmeyelim mi?

Cevap olarak gönül rahatlığı ile ‘girin’ deriz. Moda tarzı e-ticaret sitesi için yatırım yapın ancak bu yatırımı yaparken de şunu planlayın; tedarikçi firmalardan entegre ettiğiniz ürünler ile e-ticaret sitenize belirli bir zaman diliminde SEO çalışması yapın. E-ticaret sitenizin doğal ziyaretçisini belirli bir noktaya getirin, e-ticaret sitenizdeki ürün gruplarından küçük bütçelerle kendi markanızla üretim veya toplu satın alma yaparak hem kazancınızı artırıp hem de e-ticaret sitenizin büyüme stratejisini bu nokta üzerine kurun.

Paylaş
03 Oca 2016

Market Tarzı E-Ticaret Sitesi Kurmak

Belirli bir konsepte bağlı olmayan, içerisinde çoklu ürün gruplarının olduğu, başka bir ifade ile “her şeyi satan” e-ticaret siteleri, market tarzı e-ticaret sitesi diye adlandırılır. Tedarikçi zenginliği, ürün çeşitliliği gibi avantajlarının yanında bazı dezavantajları da vardır.

Market tarzı e-ticaret sitesine tek noktadan hizmet almayıp bireysel kurulum gerçekleştirmek istiyorsanız başlangıçta hem sunucu maliyetleri hem de tedarikçi firmaların fazlalığı bakımından tedarik maliyetleri yüksek olacaktır. Bunun yanında XML çözüm bedellerini de dikkate almak gerekir.

Market tarzı e-ticaret sitelerinde karşılaşılan en önemli maliyetlerinden biri de kargo maliyetleridir. Müşteri üç farklı ürünü sepete eklediğinde ya tek kargo ücreti ödeyecek veya kargo indirimi uyguladı iseniz, kargo bedelini hiç ödemeyecektir. Oysa bu üç ürün, üç farklı tedarikçiye ait olabilir. Dolayısı ile siz bu üç farklı noktadaki ürünü üç kargo bedeli ödeyerek sevkettirmek zorundasınız.

Market tarzı e-ticaret sitesinin diğer özelliklerden biri de SEO maliyetlerinin yüksek olmasıdır. Her kategori için, her ürün grubu için yapılacak SEO çalışması, makale çalışması hem uzun zaman hem de önemli bir bütçeleme gerektirir.

Buraya kadar yazdıklarımızı okuyunca haklı olarak market tarzı e-ticaret sitesi kurmaktan vazgeçme eğilimi gösterebilirsiniz. Aslında durum öyle değildir. Bütün e-ticaret siteleri henüz imar planlaması yapılmamış araziye benzetilebilir. Sabredilirse, makale, blog ve diğer çalışmalarda ısrar edilirse, beklemeye tahammül edilebilirse market tarzı e-ticaret sitesi en kıymetli yatırımlardan biri olacaktır.

E-ticaret sektöründe gördüğümüz en büyük handikap yukarıda saydığımız konulardır. E-ticaret işi eli cebinde gezerek para kazanılacak bir iş değildir. Sadece e-ticaret sitesi kurmak, tedarikçilerle anlaşarak, sanal poslar alarak iş bitmez. Asıl iş bundan sonra başlar. Sebebini bilemiyorum ama, bir çok müteşebbis asıl işin başladığı noktada işi bırakıyor. E-ticaret sitesi kurulup öylece kalıyor. Tabii bu da başarısızlıkla sonuçlanıyor.

Paylaş
03 Oca 2016

Giyim Ürünleri E-Ticaret Sitesi Kurmak

E-ticaret sektörünün en önemli ürünlerinden biri de giyimdir. Son zamanlarda moda sitelerin artışı, kurumsal ve büyük sermayeli giyim e-ticaret sitelerinin bu alana yatırım yapması e-ticaret alanında özellikle bayan giyim ürünlerine ivme kazandırmıştır.

Giyim ürünleri e-ticaret sitesi açmak istediğinizde ayakkabıda olduğu gibi tedarik sorunu ile karşılaşacaksınız. Fakat bu sektördeki imalat ve mağazaların çoğu e-ticaret kanalına da girdiği için yüksek maliyetle de olsa e-ticaret sitenize tedarikçi bulma imkânınız vardır. Giyim sektöründeki tedarikçiler ayakkabıda olduğu e-ticaret kanalına kapalı değildir. Tesettür giyim ürünlerinde Fulyan, Kiraz Giyim ve tesetturbayi bu sektörün bilinen tedarikçileridir.

Giyim e-ticaret sitesi kurmak istediğinizde sadece tesettür, sadece normal dış giyim veya her ikisinin de bir arada olduğu bir konsept oluşturabilirsiniz. Kazanç oranlarının %20-30 arasında giyim ürünlerinde karşılaşacağınız en büyük sorun değişim ve iade konusudur. Platform siteleri sayesinde bu ürün gruplarının müşterileri öyle bir hale geldi ki sadece bir kez giyip elbiseyi üzerinde görebilmek için sipariş veren müşteri gruplarına şahit olmaktayız. E-ticaret sitesi sahibi müşterisine karşı yaptığı en ufak bir hatada müşterinin e-ticaret sitesini cezalandırabilecek bir sürü kanalları varken sizin bu tip müşteri gruplarına karşı yapacak bir şeyiniz yoktur.

Giyim veya moda tarzı e-ticaret sitesinin gerek tedarik maliyetlerinin yüksekliği, gerekse yukarıda bahsettiğim operasyon maliyetlerine rağmen yine de dikkate alınması gereken bir e-ticaret konsepti olduğunu da unutmayalım. Zaman zaman mevsimsel ürünlerde ön alım yaparak kazanç oranını yükseltme imkânınız var. İyi bir SEO çalışması ve sabırla sektörde kalıcı hale gelebilir, Türkiye haricindeki ülkelere satış yapabilirsiniz. Unutmayın her şeye rağmen karşınızda her yıl altı çift ayakkabı alan, özel günlere göre değişik kıyafetlere ihtiyaç duyan bir müşteri kitlesi olacaktır.

Paylaş

© 2008 Dropship Türkiye. Her Hakkı Saklıdır.

Click Me